در افرادی که قطع عضو اندام تحتانی دارند مشکلات پوستی ممکن است به صورت زخم ،تاول یا واکنش آلرژیک رخ دهد که زمینه ساز یک عفونت در استمپ( عضو باقی مانده) شود.  از آنجا که درون سوکت پروتز( قسمت بالایی) یک محیط بسته است در درجه اول رعایت بهداشت و ضدعفونی کردن مداوم و روزانه آن الویت حفظ سلامت پوست شما مددجوی گرامی است.

قطعا که دارید این مقاله را می خوانید برایتان سوال پیش آمده که برای مشکلات پوستی عضو باقی مانده در افراد آمپوته چیکار کنیم؟ برای پاسخ به این سوالات، با کلینیک آریا پایا همراه باشید.

در افرادی که قطع عضو اندام تحتانی (افراد آمپوته) دارند مشکلات پوستی ممکن است به صورت زخم ،تاول یا واکنش آلرژیک رخ دهد که زمینه ساز یک عفونت در استمپ ( عضو باقی مانده) شود.
از آنجا که درون سوکت پروتز ( قسمت بالایی) یک محیط بسته است در درجه اول رعایت بهداشت و ضدعفونی کردن مداوم و روزانه آن الویت حفظ سلامت پوست شما مددجوی گرامی است.
ثانیا فیت سوکت ساخته شده بسته به چاق و لاغر شدن شما تغییر میکند و ممکن است بخش هایی از استمپ (عضو باقیمانده) دچار فشار و اصطکاک کند که درنتیجه مستعد زخم شود. قالب گیری در یک شرایط و زمان ثابت انجام می گیرد پس تغییر حجم بافت استمپ را به ما اطلاع دهید تا اقدامات لازم را متخصص پروتز برای شما انجام دهد.

برای پای قطع شده ام چه مشکلاتی ممکن است به وجود بیاید؟

۱. تاول
در نتیجه ی اصطکاک و فشار ممکن است ایجاد شود. ولی اگر بدون فشار در ناحیه ای ایجاد شود واکنشی آلرژیک است. تاول را نترکانید زیرا پانسمان طبیعی بدن را از بین میبرید.
پروتزیست در موارد فشاری و اصطکاکی فیت سوکت را درآن ناحیه تغییر میدهد تا مشکل بر طرف شود.
۲.حساسیت
در سوکت های پلی فومی جوراب حوله ای ضد حساسیت کارساز است . در سوکت های سیلیکونی آستر نخی زیر سیلیکون کمک کننده به موضوع است.در مطالعه ای برروی لاینر سیلیکونی  ICEROSS( تترااتیل تیورام دی سولفید/زینک دایتیل دیتیوکاربامات) موجود در متریال آلرژی زا بودند.
در موارد حاد حساسیت به سیلیکون لازم است به طور کامل طراحی سوکت با متریال دیگری انجام گیرد.
در مطالعه ای در ناحیه قطع عضو بالا زانو عامل حساسیت ترکیب عرق و فلز درب والو پروتز بوده است.
۳.زخم
زخم درنتیجه فشار برشی و اصطکاک بین پوست و سوکت و نرمی درون سوکت و یا عدم فیت سوکت و استمپ می باشد.
نکته ی قابل توجه: اگر بیش از ۸لایه جوراب برای جبران لاغر شدن عضو باقیمانده درون سوکت پروتز می پوشید زمان تعویض قالب سوکت شماست.
۴.هایپر هیدراته شدن پوست
حالتی است که با ماندن عرق در سوکت های سیلیکونی برروی پوست ایجاد میشود. (مثال حالتی چروک و سفید که روی پوست دستتان در زمان ماندن زیاد در استخر یا ظرف شستن بدون دستکش میبینید)
آب وآمینو اسید های موجود در عرق و پوست در نتیجه خشک نشدن و مرطوب ماندن استمپ پوست آن را شکننده و خشک می‌کند.
برای همین امر استفاده از سیلیکون لاینر در مناطق گرم و شرجی مناسب نیست.
کلینیک ارتز و پروتز آریاپایا کرج انواع پروتز زیبایی، پروتز دست، پروتز پا، پروتز برای افراد دیابتی و … را با جدیدترین و پیشرفته ترین متریال و متد برای مددجویان گرامی طراحی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *